Alexa

Çocuk Gelişimi Takip Birimimiz

Çocuk gelişimi, çocuğun zihinsel, dil, sosyal, bedensel ve öz bakım becerilerinin hepsini kapsamaktadır. Bu alanların eş güdümlü ilerlemesi çocuğun ileride daha sağlıklı ve kişiliği düzgün bir birey olmasını sağlayacaktır. Özellikle günümüzde otizm, konuşma sorunları, öğrenme güçlükleri, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite, üstün zekalılık gibi sorunların artışı erken teşhis ihtiyacını hissettirmektedir. Bu nedenle çocuğun 6 aylıktan itibaren bir çocuk gelişim uzmanı tarafından takip edilmesi ve 6 ayda bir genel gelişim testlerinin yapılması olası sorunların yakalanması açısından önemlidir.

Bu testler kan vermek ya da emar, eeg çektirmek gibi süreçleri içermez. Çocuk gelişim uzmanının ortalama 30 dk ile 2 saat arasında çocuğun yeteneklerini izlediği, becerilerini kontrol ettiği bir süreci kapsar. Çocuk oyun oynadığını düşünerek testten geçer. Test değerlendirme ve sonuçları aileye raporlandırılmakta ve eğitim verilmektedir.

 

İLGİLİ YAZI VE MAKALELERİMİZ

Çocuklarda Empati Becerisinin Geliştirilmesi

Empati karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyarak neler düşündüğünü neler hissetiğini anlayabilme becerisidir. Çok önemli bir sosyal beceri olan empati, ebeveyn çocuk ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Empati becerisi 3 yaşından itibaren kazanılmaya başlanır. Çocu

Devamını Oku
Çocuğunuzun daha güçlü bir hafızası olması için dikkat etmeniz gereken noktalar

  Hafıza yaşam boyu öğrendiğimiz bilgilerin, davranışların, anıların saklanması ve hatırlanmasıdır. Bu süreç yaşam boyu devam eder. Bellek, duyu organları yoluyla kazanılan algıları, simgelere dönüştürür ve bunları beynin belirli bölgelerine yerleştirip biriktirmes

Devamını Oku
Çocuğunuzun Öğrenme Tarzını Test Edin

Her anne baba çocuğunun ders yapış şeklinden rahatsızlık duyar. Ya kısa süre çalışıp bırakmasından, ya müzik dinleyerek çalışmasından ya da sürekli sessizlik istemesinden sitem ederler. Aslında çocuğunuz öğrenmesini hızlandıran yöntemleri bulmaya çalışıyor olabilir. Bel

Devamını Oku
Çocuklarda Dikkatli Dinleme Becerisinin Geliştirilmesi

Dinleme becerisi iletişimin sağlıklı kurulmasındaki temel becerilerden biridir. Dinleyen ve dinlenenden oluşan etkileşimde ikisinden birinde oluşabilecek aksaklık iletişimin kalitesini bozar. Özellikle okul çağına gelmiş olan çocuklarda dinleme becerisinin yetersizliği

Devamını Oku
Çocuklarda Espri Becerisinin Geliştirilmesi

Espri bir şeyin komik yada eğlenceli olma durumu olarak tanımlanabilir. Esprinin amacına uygun olabilmesi için öncelikli olarak anlaşılması çok önemlidir. Kelimelerinin anlamlarını, bir kelimenin bir kaç anlamının olduğunu bilinmelidir. Kişinin kafasında canlandırması v

Devamını Oku
Lider Çocuk Yetiştirmek

Lider çocuk hemen fark edilir. Arkadaş gruplarını idare eden, diğer çocuklara görev verip yapılmasını isteyen, herkesi etki altına almaya çalışan çocuklardır.. Ancak liderlik kavramının güçlü ve baskılayıcı anlamla karıştırılmaması gerekir. Liderlik arasındaki farklar ç

Devamını Oku
Çocuklar neden izinsiz eşya alırlar? Ne yapmalı?

Çalma, kendine açıkça ait olmayan bir eşyayı izinsiz olarak alıp ona sahip olmasıdır. Çalma davranışı çocuğun içinde bulunduğu gelişim dönemine göre farklı yorumlanmaktadır. Örn; 2 yaşındaki bir çocukta sahip olma kavramı gelişmediği için, her şeyin kendisinin olduğunu

Devamını Oku
ÇOCUKLAR NEDEN YALAN SÖYLER? NE YAPMALI?

Günlük yaşamımızda hemen hemen hepimiz yalana başvururuz. Örn; Arkadaşımıza “Bugün seninle olmayı canım istemiyor” yerine, “işim var” deriz.  Çünkü gerçeği söylersek onu inciteceğimizden korkarız. Yalan herkesçe ayıplanan bir davranıştır. Genelli

Devamını Oku
Bebeklerde Konuşma Gelişmesi

Bebek hecelemeye ne zaman başlar? 0-6 ay: Bu dönemdeki bebekler hecelemeye başlayarak tek heceli ancak dilin ilkel ses yapıları olan anlamsız sözcükler çıkarmaya başlarlar. Bu sesler bütün dillerde, işitme engelli çocuklarda bile aynıdır. Bebek bu heceleri hem kendini i

Devamını Oku
Konuşmanın Aşamaları

Konuşmanın gelişimi iki aşamada olur. Alıcı dil becerilerinin gelişmesi, İfade edici dil becerisinin gelişmesi.. Bu iki alan birbirini tamamlamadığı sürece konuşma gelişmez. Bu nedenle öncelikli olarak alıcı dil yani çocuğun anlama dili geliştirilmeli, daha sonra bunu i

Devamını Oku
Özel Öğrenme Güçlüğü Nedir?

Öğrenme bozukluğu, matematik bozukluğu, okuma bozukluğu, yazılı anlatım bozukluğu ve başka türlü adlandırılamayan öğrenme bozukluğu şeklinde tanımlanmaktadır.

Devamını Oku
Etkili Anne – Baba Olmak

Çocuğun ihtiyaçlarını sezen, onlara uygun yanıtlar veren, aşırı hoşgörülü veya katı olmayıp, çocuğa karşı esnek yaklaşım etkili anne ve baba olmak için yeterlidir.

Devamını Oku
0-6 Yaş Arası Motor Gelişim

Bebeklik, Çocukluk, gelişim evresini ele alan konumuzda motor gelişimi ele aldık.

Devamını Oku
Dil ve Konuşma Gelişimi

Dil ve Konuşma gelişimi başlığını verdiğimiz konumuzda, bebeklerin heceleme ve konuşmaya ne zaman başlar, bebeklerin geç konuşmasının nedenleri, konuşmasının nasıl geliştirebiliriz konularını ele aldık.

Devamını Oku
Okuma Yazma Öğretimi

Okuma Yazma Eğitimi hakkında çıkan sorunların neler olduğunu ve okuma yazma eğitiminde çıkan sorunların çözümünü yazdık.

Devamını Oku
Kızım Harfleri Karıştırıyor

Kızım b, d, p harfleri ile 4 ve 7 rakamlarını karıştırıyor. Ona bu harf ve rakamları nasıl öğretebilirim?

Devamını Oku
Oğlum Okulda Çok Saldırgan

İlkokul birinci sınıfa giden oğlum, okuldan uzaklaştırılmak üzere. Arkadaşlarını dövdüğünü söylüyorlar. Yuvada hiçbir sorun yoktu. Ne yapabilirim? M.H/Aydın Anne-babalardan en çok duyduğum cümle şu; “Anaokulundayken hiçbir sorun yoktu. Okula başlayınca her şey ter

Devamını Oku
Çocuğum Sert Gıdalar Yemiyor

Günümüzde kavanoz mamaların ve hazır toz sütlerin artması, ne yazık ki çocuklarda beslenme sorunlarına neden oluyor.

Devamını Oku
Her Çocuk Hiperaktif Değildir

Her hareketli çocuk hiperaktif, her hiperaktif çocuk hareketlidir gibi yanlış bir inanç var. Oysa okul öncesi dönem çocuğunun en belirgin özelliği hareketli olmasıdır.

Devamını Oku
Okulu Ona Nasıl Sevdirebilirim?

Benim kızım bu yıl okula yeni başladı. Kızımın öğrenme isteğinin gelişmesini ve okula daha keyifle gitmesini istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim? A.M./Erzurum Öğrenme,kişinin bir konuya karşı geliştirdiği merakla oluşur yani merak yoksa, öğrenme de çok keyifli hale gelm

Devamını Oku
Kızım Üstün Zekalı Mı?

Üstün zeka ya da üstün yetenek, okunduğu kadar basit algılanacak bir durum değildir.

Devamını Oku
Anne-Çocuk Bağımlılığı

Anne ve çocuk bağlılığı, masallara hatta filmlere bile konu olmaktadır. Annelik duygusunu çok yoğun yaşayan anneler; çocuklarına zarar gelmemesi için aşırı korumacı bir tavır alabilirler.

Devamını Oku
Çocuk Okula Gitmek İstemezse

Tatil bitti ama hâlâ çocuğum okula gitmek istemiyor. Okulu ona sevdirebilmek için ne yapmalıyım?

Devamını Oku
Okul Heyecanını Yaşatın

İlkokula başlayacak olan çocukların da, annelerinin de aslında en büyük kaygıları, ayrılma korkusudur. Çocuk yalnız kalmaktan, anne de çocuğunu yalnız bırakmaktan tedirgin olur.

Devamını Oku
‘Okula Gidemez’ Raporu

Beş yaşından büyük olan çocuklarını okula göndermek istemeyen velilerin rapor alması gerektiği söylendi. Bu rapor, çocuğun geleceğini etkiler mi?

Devamını Oku
Bayram Coşkusunu Yaşasın

Çocukluğumda yaşadığım bayram sevincini, bu bayram kendi çocuğumun da yaşamasını istiyorum. Bu konuda neler yapmamı önerirsiniz?

Devamını Oku
Televizyon Çok Mu Zararlı?

Uzmanlar "Çocuğunuza televizyon izletmeyin" diyor. Gerçekten TV'den bu kadar korkmalı mıyız?

Devamını Oku
Tat Duyusunu Geliştirin

"7 aylık oğlum halen emiyor ama bana artık sütüm yetmiyor gibi geliyor. Oğlum için katı gıdaya geçmek istiyorum. Bunu nasıl başarabilirim?"

Devamını Oku
Karanlık Hormonu Nedir?

Karanlık hormonu ya da melatonin; bağışıklığın kuvvetlenmesinde, hücrelerin yenilenmesinde ve özellikle ön ergenlikte oldukça etkili bir hormondur.

Devamını Oku
Çocuğun İlgi Alanlarını Bulun

Meslek seçiminde; çocuğun karakteri, zevkleri, yeteneği, yapabilirliği, sevmesi ve merak etmesi önemli rol oynar.

Devamını Oku
Parmak Ucunda Yürümesi Doğal

Balerin yürüyüşü dediğimiz bu durum 2, hatta 2.5 yaşına kadar normaldir. Yani 2.5 yaşındaki çocuğunuz arada sırada balerin yürüyüşü yapıyorsa, sorun yok. Çünkü bu yaşlar, çocuğun psikomotor becerilerinin geliştiği yaşlardır.

Devamını Oku
Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuk

6 yaşında öğrenme güçlüğü olan bir çocuğum var. "Anne ben niye öğrenemiyorum?" diye sormaya başladı. Ne cevap vereceğimi bilemiyorum.

Devamını Oku
Hayalle Gerçeği Karıştırabilir

Beş yaşındaki kızım 'Sinderella' masalındaki üvey anne modelinden çok etkilendi ve babasının yeni eşiyle görüşmek istemiyor. Ne yapmalıyım?

Devamını Oku
Kişilik Bebeklikte Gelişiyor

Bebeklikteki travmaların, kişilik oluşumunda etkileri olduğu söyleniyor. Ama ben bebekliğimle ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum.

Devamını Oku
Çocukta Bedensel Gelişim Dönemleri
Çocukta Bedensel Gelişim Dönemleri

Çocukta bedensel gelişim dönemlerinin neler olduğunu ve bu dönemlerde çocuklarda ne gibi değişiklikler yaşadığını sizlere anlattık.

Devamını Oku
Karne Zamanı

Okul bittiğinde çocuklarımızın 1 senesi nasıl geçtiğini belirleyen en önemli faktör karnedir. Karne zamanı ebeveynler çocuklara nasıl davranmalı onları anlattık.

Devamını Oku
Kitap Seçerken Dikkat Edilecekler

Okumaya öğrenen çocuklarımız için önemli konulardan bir tanesi de elbette çocuklarıma kitap alırken/seçerken nelere dikkat edilmeli konusunda bilgi verdik.

Devamını Oku
Ödev Alışkanlığı Kazandırma

Çocukların okul dönemlerinde en büyük sorunlarından biri de ödev alışkanlıklarının oturmamasıdır. Bu yazıda ödev alışkanlığı nasıl kazandırılır anlattık.

Devamını Oku
Çalışma Teknikleri

İlkokul öğrencileri için etkili ve verimli çalışma tekniklerini sizler için neler derledik.

Devamını Oku
Ev Ödevleri

Ebeveynlerin okul döneminde çocuklarının ev ödevlerinde nasıl yardım etmeleri gerektiğini anlattık.

Devamını Oku
Verimli Çalışma İpuçları

Çocuklarımızın okul dönemlerinde derslerini sıkmadan ama verimli bir şekilde çalışması önemlidir. Sizlere verimli nasıl çalışılır onların ipuçlarını verdik.

Devamını Oku
Arkadaş Edinememe

Okulda dışlanma ve arkadaş edinememe gibi sorunlarını sizler için bu yazımızda topladık.

Devamını Oku
Uyum Süreci

Çocukların okul döneminde yaşadıkları uyum süreçlerini derledik.

Devamını Oku
Okula Uyum Sağlama

Bu yazımızda okula uyum sağlamada neler dikkat edilmeli, çocuğun okula alışmasında ve uyum sağlamasında etkili olan başlıca faktörler nelerdir bundan bahsettik.

Devamını Oku
Ergenliğe Hazırlık

Ergenlik dönemi, 11-12 yaşlarında başlayıp, 20‟li yaşların başlangıcına kadar süren, hızlı bedensel, ruhsal, sosyal değişiklikleri içeren dönemin genel adıdır.

Devamını Oku
Ergenin Ebeveyni Olmak

Ergenlik ebeveynlerin en çok korktuğu gelişim dönemidir. Oysa çocuğun mizacı ve yaşantısı ile ilişkili olmak ile birlikte hangi çocuğun bu dönemi nasıl geçireceği önceden kestirilemez.

Devamını Oku
Ergenlikte Depresyon

Yazımızda, Ergenlikte Depresyon belirtilerini,depresyonun cinsiyet farklılıkları, depresyon durumlarında ailelerin yapması gerekenleri anlattık.

Devamını Oku
Çocuklarda Depresyon

Çocukluk döneminde depresyona yakalanma riski çok yüksektir. Depresyon kişinin stresini dışarı vurması, varolan strese tepki vermesidir.

Devamını Oku
Çocuğumuzdan Neler Beklemeliyiz?

Kişiliğini, yetenek ve becerilerini göz ardı ederek her konuda üstün olmasını beklemek, onun kendisini yetersiz hissetmesine yol açacaktır.

Devamını Oku
Bebeğimiz ile Aramızdaki Özel Bağ

Bebek anne karnında var olduğu andan itibaren annesine ihtiyacı olan, ona bağlı hatta bağımlı bir canlıdır. Annesinin ona karşı tavırları da bu bağın niteliğini belirler.

Devamını Oku
Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

Boşanma karşısında çocukta şok etkisi görülür ve bu durum normaldir, çocuğun boşanmayı kabul etmeye başlamasıyla azalmaya başlar.

Devamını Oku
Hobiler

Çocuğu iyi gözlemlemek, teşvik etmek, yeteneklerinin gelişimini, değişimini izleyerek hobilerini seçmesi yaşantı boyunca faydalı olacaktır.

Devamını Oku
Masalın Çocuk Gelişimindeki Önemi

Masal, Olağanüstü kahramanların başlarından geçen olağanüstü olayların yer ve zaman belirtilmeden anlatıldığı edebiyat türüdür.

Devamını Oku
Oyuncak Seçimi

Çocukların büyüme ve gelişme süreleri içerisinde zihinsel, bedensel, sosyolojik ve psikolojik gelişimlerini etkileyen, şekillendiren ve düzenleyen; yaratıcı taraflarını ve hayal güçlerini geliştiren, yeteneklerini ortaya çıkarmalarını destekleyen her tarzda oyun malzeme

Devamını Oku
Zeka

Zeka “zihnin öğrenme, öğrenilenden yararlanabilme, yeni durumlara uyabilme ve yeni çözüm yolları bulabilme yeteneğidir.

Devamını Oku
Kardeş Kıskançlığı

Çocuk gözünde kardeş kıskançlığı; anne-babanın diğer kardeşle paylaşılmasına katlanamamaktır. En çok görülen kıskançlık türü genellikle büyük çocuğun kendisinden sonra gelen kardeş veya kardeşleri kıskanmasıdır. Çünkü büyük çocuk, anne ve babasının sevgisini ve ilgisini

Devamını Oku
Çocukta Deprasyon
Çocukta Deprasyon

Çocuklardan görülen depresif bozuklukları ve depresyon da olan çocuklara nasıl davranılması gerektiğini anlattık.

Devamını Oku
Çocuk ve Korku

Korku; çocukların görünen ve görünmeyen tehlikeler karşısında gösterdikleri sevgi, öfke, neşe ya da üzüntü gibi doğal bir tepkidir. Korku bir nesneye, kişiye ya da olaya bağlı olarak gelişir. Bu duygunun en önemli özelliği, korku veren uyaranın ani ve beklenmeyen bir [

Devamını Oku
2 yas sendromu
2 Yaş Sendromu

2. yaşına girmiş çocukların, girdiği 2. yaş sendromu ve bu sendromda yaşadıkları, bu durumlarda anne ve babanın yapması gerekenler ve öneriler verilmiştir.

Devamını Oku
Öğretmen, Çocuk, Aile

Öğrenci-Öğretmen-Veli üçlüsünün birlikte göstereceği performans, yukarıda da anlatıldığı üzere başarının temel anahtarıdır.

Devamını Oku
Okul Reddi ve Okul Fobisi

Yzımızda okul fobisi, okul fobisinin çocuklar üzerinde belirtileri ve okul fobisi yaşayan çocuklara ailelerin nasıl davranması gerektiğini anlattık.

Devamını Oku
Okul Başarısızlıkları

Okulunda başarısız olan çocukların, zekasal açıdan sorunlu olmadıklarını bir sürü nedene bağlı olduklarını ve bu nedenler neler ve çözümleri nelerdir bunlardan bahsettik.

Devamını Oku
Okul Uyumu

Yazımızda, Çocuğun Okula Alışmasında ve Uyum Sağlamasında Etkili Olan sebepler ve uyum sorunumu yaşaya çocuklara nasıl yardım edilir bunun hakkında yazı yazdık.

Devamını Oku
Özel Öğrenme Güçlüğü

Özel Öğrenme Güçlüğü adını verdiğimiz bu yazımızda, özel öğrenme güçlüğü nedir, özel öğrenme bozuklukları, özel öğrenme bozuklukları olan ailelere öneriler gibi bir çok konuyu ele aldık.

Devamını Oku